Čistenie jazyka a zubov podľa ajurvédy

Jazyk je podľa ajurvédy zrkadlom tela a odráža náš zdravotný aj emocionálny stav. Prečo je teda tak dôležité venovať práve jazyku náležitú pozornosť?

Ajurvéda hovorí, že pôvod všetkých našich ochorení a ťažkostí pochádza práve z tráviacej sústavy. Úplne prvý kontakt stravy s našim telom prebieha práve v ústach a podľa ajurvédy je to práve jazyk, ktorý v skutočnosti absorbuje z prijímaných potravín ich pránu. Už len tento fakt sám o sebe je dostatočným dôvodom prečo si dávať pozor na to, čo konzumujeme. A to je tiež dôvod, prečo si jazyk pravidelne čistiť.

 

Trávenie a toxíny

V priebehu trávenia potravy sa snaží náš tráviaci systém naplno vstrebať a využiť prospešné látky rovnako ako zbaviť sa všetkých nesprávnych. Toxíny, ktoré sa dostanú do tela (áma), majú tendenciu sa usadzovať v najslabších orgánoch a po čase spôsobiť ich ochorenie. V noci sa však áma hromadí práve na jazyku vo forme povlaku. Tento povlak je dobrým ukazovateľom nášho zdravia alebo nedostatkov. Všimnite si povlak na Vašom jazyku po zobudení. Problém nastáva vo chvíli, keď s neumytými ústami niečo zjeme alebo vypijeme, pretože tieto toxíny sa dostávajú späť do tráviaceho systému a telu to samozrejme neprospieva.

 

Výplach úst

Olejovým prepláchnutím sa povlak na jazyku zmäkčí a dá sa tak lepšie odstrániť. Preto je dobré najprv spraviť olejový výplach úst, potom si zoškrabať povlak z jazyka škrabkou a nakoniec si umyť zuby zubnou pastou.

Použiť je možné sezamový, kokosový či iný olej. Olej v ústach prevaľujte zo strany na stranu a pomedzi zuby aspoň 5 minút. Následne olej vypľujte, v žiadnom prípade ho neprehĺtajte. Pri prvých pokusoch sa môže objaviť nutkanie na zvracanie, nech Vás to neodradí, všetko je len vec zvyku a trpezlivosti. Za pár dni sa celý ranný rituál stane pre Vás prirodzený.

K posilneniu a prekrveniu ďasien, zubov a k odstráneniu nežiadúcich vrások z tváre je výborne kloktanie teplým sezamovým olejom. Aspoň 2 – 3 krát týždenne. Najlepšie vždy ráno.

 

Škrabka na jazyk

Podľa ajurvédy má odstraňovanie povlaku z jazyka patriť ku každodennej rannej hygiene človeka. Telo používa jazyk ako orgán na vylučovanie nečistôt z organizmu. Povlak na jazyku signalizuje prítomnosť toxínov v tele. Pokiaľ ich z jazyka neodstránime, prehltnutím sa opäť vrátia do tráviaceho systému a  poskytujú vhodné podmienky pre bakteriálne a kvasinkové ochorenia v tráviacom trakte a v ústnej dutine. Čistý jazyk a dobré trávenie sú kľúčové pre celkové zdravie človeka.

Čistenie zubov je samozrejme dôležité a týka sa aj prevencie zubného kazu. K čisteniu jazyka je však zubná kefka nevhodná. Takéto čistenie totiž len rozptýli toxíny po ústnej dutine. Práve preto sa na odstránenie týchto látok používa škrabka na jazyk, ktorá sa vyrába z rôznych materiálov, jednoznačne najlepšie sú kovové (medené), nie plastové. Nielenže nie je nutná ich výmena, ale kov tiež pomáha ničiť niektoré baktérie. Čistenie jazyka škrabkou patrí podľa ajurvédy k základným úkonom. Je vhodné ho vykonávať ráno. Pri čistení jazyka nielenže odstraňujeme povlak, ale zároveň aktivujeme reflexné body, ktoré sa na jazyku nachádzajú tak ako na dlaniach alebo chodidlách.

 

 

 

Návod na použitie škrabky na jazyk:

 

Jazyk je potrebné čistiť  ešte pred umytím zubov. Používanie škrabky je jednoduché. Vezmite škrabku oboma rukami za okraje škrabky. Zaguľateným koncom škrabky stierajte povrch jazyka od koreňa k špičke jazyka, opakujte 5 -7 krát. Po prvých použitiach môže byť jazyk trochu citlivý, ale prispôsobí sa. Po použití škrabku umyte a osušte.

Zoškrabať povlak na jazyku je dôležité každé ráno a večer. Všimnite si napríklad jazyk po bujarom večeri alebo keď ste chorí. Vtedy má zvyčajne biely povlak.

 

Pozitívne účinky čistenia jazyka:

 

  • Detoxikácia
  • Odstránenie zápachu z úst
  • Zlepšenie trávenia
  • Odstránenie hlienov a usadenín
  • Uvoľnenie potláčaných emócií

Čistenie zubov

Ajurvéda odporúča zubné pasty s horkou a trpkou chuťou, pretože sladké zubné pasty bežne predávané nechránia zuby pred tvorbou zubného kazu. Najlepšie sú zubné pasty s obsahom ajurvédskych bylín – napr. neem (vhodný na mikróby) alebo klinček (vhodný pri krvácaní ďasien), často sa používa aj protizápalová kurkuma alebo kardamon.