Ostré, trpké a horké jedlá podporujú chudnutie. Ako zhodiť pomocou ajurvédy?

Premýšľala si niekedy nad tým, čo sa vlastne skrýva za slovom ajurvéda? Alebo je to doteraz pre teba len slovné spojenie týkajúce sa ajurvédskej kávy, ajurvédskych korenín či krajín na Ďalekom východe? Po prečítaní tohto článku sa tvoj pohľad na ajurvédu určite zmení a možno ti práve táto filozofia pomôže schudnúť! Ako sa stravovať? Ktoré koreniny sú pri chudnutí najdôležitejšie a prečo by sa mala tvoja porcia jedla zmestiť do 2 dlaní? Odborníčka na ajurvédu, Evička, ti v tomto rozhovore prezradí viac :-).

Čo sa vlastne za slovom ajurvéda skrýva?

Ajurvéda nám umožňuje žiť v harmónii s prostredím. Doslova sa dá preložiť ako „veda o živote“ – je to tisícky rokov stará indická celostná medicína. Pre mňa osobne je to zmysluplný výživový systém a vôbec spôsob života a úžasná alchýmia.

S akými základnými princípmi pracuje ajurvéda?

Ajurvéda funguje na princípe posilňovania samouzdravovacích schopností človeka. Rozlišuje 3 druhy konštitúcií: VATA, PITTA a KAPHA. Tieto konštitúcie sa nazývajú aj dóše alebo energie. Každý človek má v sebe tieto 3 konštitúcie, pričom jedna je väčšinou tá hlavná – tá určuje našu prirodzenosť. S každou konštitúciou súvisí náš fyzický vzhľad, ale aj spôsob myslenia, naše emócie alebo vzťahy s okolím. Každá konštitúcia má svoje silné a slabé stránky. V praxi však má väčšina ľudí tzv. duálnu konštitúciu, nie vždy teda nachádzame jednoznačné konštitučné typy.

woman-591576_1280

Čo presne to v praxi znamená – VATA, PITTA, KAPHA?

VATA je tzv. VIETOR –  je to človek štíhly, má suchú kožu, vystupujúce žily, je nepokojný, rýchlo rozpráva, ťažšie sa sústredí. Títo ľudia často trpia zápchou, je pre nich nevyhnutný pravidelný pitný režim. VATA nelipne na minulosti, rýchlo sa otrasie z problémov, často mení prácu alebo sa sťahuje, je prelietavá. VATU veľmi dobre vyrovnáva olej a teplo. Títo ľudia sú najviac rozladení v zimnom období.

PITTA je OHEŇ – sú to ľudia horkokrvní, majú dobrý apetít aj spaľovanie. Nevadí im chlad, oni nepotrebujú v zime šál ani rukavice. PITTA si musí dávať pozor na zahrievacie korenia, ktoré túto konštitúciu zvyšujú. Taktiež im neprospieva horúce počasie, vtedy o to viac potrebujú schladiť. Povahovo sú to bojovníci, veľmi radi súťažia. Ako ľudia sú často necitliví, radi vyvolávajú konflikty, ale dobre zvládajú stres a pôsobia sebavedome.

KAPHA je pomalá a masívna, MEDVEĎ. Má sklon k obezite, pomaly reaguje. Predstavte si, že ide cez prechod pre chodcov VATA a KAPHA. VATA to prebehne ako jeleň a KAPHA si pôjde svojim tempom, hoci PITTA za volantom už bude na ňu trúbiť, nezrýchli. KAPHA často trpí zadržiavaním vody, opuchmi, ráno sa veľmi ťažko naštartuje. Kým si uvedomí, že je jar, už je aj leto – jednoducho na všetko reaguje oneskorene a dlho sa rozhoduje.

Ako sa v ajurvéde chápe rovnováha?

Ajurvéda kladie dôraz na jednotu tela, mysle a duše. Vychádza z konštitúcií a prebytkov. Ak odstránime prebytky, človek sa dostáva do rovnováhy. Akýkoľvek prebytok, teda nerovnováha sa stáva príčinou poruchy – choroby. Pôsobením vhodnej stravy, bylinami, cvičením, masážami a ďalšími doporučeniami v rámci ajurvédy tak dosiahneme rovnováhu, čo sa prejaví nielen na fyzickej, ale aj psychickej úrovni.

fitshaker-blog-ajurveda-jedlo1

Existujú nejaké základné pravidlá stravovania?

Každé jedlo v ajurvéde sa považuje za liek alebo jed. Čo jednému prospieva, druhému môže škodiť – napr. káva, mastné jedlá, pikantné pokrmy. Sú typy, ktoré takéto pokrmy rozladia, niekto môže zjesť „všetko“. Vo všeobecnosti však platia rovnaké pravidlá, napríklad nejesť, ak nemáme hlad a nepiť, ak nemáme smäd. Dôležitým pravidlom je kombinovanie potravín (napr. nemiešať mliečne výrobky a mäso alebo ovocie, varené jedlá so surovými), tiež pravidelnosť stravovania, teda jesť denne v rovnakom čase. Veľký dôraz kladie na tiché a harmonické prostredie – nejesť, keď sme nahnevaní alebo sa ponáhľame, jedlo nezapíjať, nejesť pri čítaní alebo sledovaní TV.

Ajurvéda za najväčšie jedlo dňa považuje obed. Často vidím u ľudí chybu v tom, že si na obed dajú len rýchly šalátik, majú z toho dobrý pocit, ale dobehne ich to potom večer.

Sú potraviny, ktoré sú zakázané alebo sa neodporúčajú?

V prvom rade, potraviny by mali byť také, aby vyhovovali vašej konštitúcii s ohľadom na ročné obdobie. To, čo sa zakazuje v zime, je dovolené v lete. Napríklad taká kokosová voda – je ideálna ako letný nápoj, keď sa viac potíme. Platí, že čím je teplejšie, tým menej tukov v strave. Každopádne ajurvéda vo všeobecnosti neodporúča chemicky upravované potraviny alebo doplnky výživy, neodporúča mäso alebo biely cukor. Hovädzie a bravčové mäso považuje za tzv. tamas – potraviny, ktoré posilňujú agresivitu a spôsobujú únavu. To isté platí pre biely cukor.

Aké sú naopak vítané?

V ajurvédskej kuchyni sa používajú ako základ obilniny – napr. ľahko stráviteľná ryža basmati, strukoviny – napr. červená šošovica, sezónne ovocie a zelenina, zdravé rastlinné tuky – samozrejme, nerafinované, zo sladidiel je to hlavne med a palmový cukor. Nenahraditeľnou súčasťou ajurvédskej kuchyne sú korenia a bylinky a tiež maslo ghee, ktoré má liečivé účinky.

fitshaker-blog-ajurveda-jedlo5

V čom sa líši ajurvédske stravovanie od toho bežného?

Čo je dnes bežné? (spomenula som si na otázku jednej mojej kamarátky, že „A ty ješ aj niečo normálne?“). Ajurvéda považuje práve stravovanie sa prvý krok k dosiahnutiu rovnováhy. Každá potravina má svoju chuť a energiu a každé jedlo tak ovplyvňuje celý organizmus. Strava nemá byť v ostrom protiklade – napr. zmrzlina a horúci nápoj. Okrem pravidiel, ktoré som už uviedla, chcem spomenúť ešte fakt, že ajurvéda pripisuje veľký význam chutiam – každá chuť má v prehnanom množstve za následok rozladenie organizmu a prináša časom rôzne ochorenia.

Ako prebieha diagnostika cez ajurvédu?

Ajurvédska diagnostika je veľmi komplexná. Zahŕňa špeciálny dotazník na určenie vrodenej konštitúcie, dôležitou súčasťou analýzy je stav vylučovania, teda stolica a moč, tiež jazyk, oči, pokožka, reč. Špeciálnym prístrojom zistíme variabilitu srdcovej frekvencie, rýchlosť a nepravidelnosti pulzu. Práve informácie o pulze sú základom pre určenie súčasného stavu konštitúcií.

Veľmi dôležitý je momentálny stav klienta, či je najedený, či vykonával pred meraním nejakú fyzickú aktivitu, či pil kávu alebo si dal cigaretku, prípadne ho niečo po ceste naštvalo, či má strach a pod. Takže pred diagnostikou dostane klient pokyny, ktorými je potrebné sa riadiť.

Aké sú tvoje osobné skúsenosti s diagnostikou?

Osobne som mala možnosť byť zdiagnostikovaná svojimi učiteľmi na Slovensku, v Čechách a na Srí Lanke, kde som absolvovala ajurvédsky pobyt. Tradične sa pulzová diagnostika určuje pomocou ukazováka, prostredníka a prstenníka. Naučiť sa to nie je vôbec jednoduché.

Ako si sa vlastne dostala k ajurvéde?

V knižnici som mala už roky pár kníh o ajurvéde. Jej účinky na vlastnej koži som však pocítila až keď som ju začala presadzovať v kuchyni. Najprv to bolo zo zvedavosti. Začala som tiež skúšať na sebe ajurvédske spôsoby detoxikácie, k tomu sa pridala joga a pobyt na Srí Lanke. Konečne sa v mojom živote začali diať pozitívne zmeny. Začala som ajurvédu ďalej študovať a študujem ju dodnes. Zúčastňujem sa webseminárov, na ktorých prednášajú poprední ajurvédski lekári. Do konca roka mám naplánované ďalšie školenia a verím, že sa opäť vrátim aj na Srí Lanku alebo do Indie. Záujem o ajurvédu po profesionálnej stránke sa u mňa prehĺbil štúdiom nutričného špecialistu v Čechách, kde som absolvovala aj semináre o ajurvéde. Dnes mám celú ajurvédsku knižnicu. Ajurvéda je pre mňa celoživotné vzdelávanie.

fitshaker-blog-ajurveda

Komu by si špeciálne odporučila zvýšiť pozornosť v tejto oblasti?

Všetkým, ktorí majú potrebu urobiť niečo pre svoje zdravie a blúdia v kruhu informácií o správnej výžive. Ajurvéda je tiež veľmi osožná pri problémoch s trávením, nespavosťou, civilizačnými ochoreniami. Možno práve ajurvéda vám ukáže smer ako sa dostať do rovnováhy.

Aké koreniny sa využívajú najčastejšie?

Kvalita jedla sa v ajurvéde a v indickej kuchyni vždy vylepšuje korením. Používajú sa teda takmer v každom jedle alebo nápoji. Veľmi často sa používajú korenia, ako fenikel, kardamon, koriander, zázvor, škorica, horčičné semienka, šafrán. Veľmi obľúbené sú rôzne harmonické zmesi ajurvédskych korenín, ktoré vylepšia chuť aj úplne jednoduchého jedla – napr. masaly.

Plnia koreniny nejakú špeciálnu funkciu?

Samozrejme – sú korenia a byliny, ktoré ochladzujú, sú teda vhodné hlavne počas letných mesiacov, alebo korenia zahrievajúce. Koreniny vhodne nahrádzajú, napr. soľ, čistia krv a telo zbavujú toxínov, podporujú látkovú výmenu, zlepšujú činnosť jednotlivých orgánov, neutralizujú účinok zahlieňujúcich potravín – napr. kombinácia kardamonu a mlieka alebo kávy. Pomocou korenia môžeme teda aj jedlo, ktoré nie je dokonalé, vylepšiť tak, aby nám neškodilo, ale dodalo potrebné látky. Mnohé korenia, ako fenikel alebo kurkuma sú tridóšické, sú vhodné pre všetky konštitúcie. Na jednej strane teda uspokojíme naše chute a dochádza aj k pozitívnym liečivým účinkom.

fitshaker-blog-šafran

Zakazuje ajurvéda napríklad mäso?

Ajurvéda mäso vyslovene nezakazuje, ale odporúča vegetariánstvo. Z mäsa sú to hlavne druhy, ako morčacina alebo zverina, prípadne ryby. Ajurvéda hlavne odmieta živočíšne produkty, ktoré majú v sebe negatívnu energiu, či už sa to týka chovu daných zvierať alebo obsahu toxínov, ako sú napríklad hormóny. Podstatné je, aby každé jedlo, aj keď napríklad mäsové, pôsobilo na organizmus harmonicky. A koreniny a bylinky v prípade prípravy mäsa dokážu zázraky.

Pripisujú sa ajurvéde špeciálne “schopnosti” v oblasti chudnutia?

Určite áno. Ajurvéda však nepozerá na človeka, či je chudý alebo obézny. Riadi sa tým, ktorá dóša a subdóša je zvýšená. Na základe toho dokážeme upraviť jedálniček, doporučiť režim nielen stravovania, ale úpravu celkového spôsobu života.

Stretla si sa s konkrétnymi prípadmi kedy sa podarilo niekomu zhodiť zopár kíl?

Áno, ako som spomínala, mala som KAPHA susedu na Srí Lanke (nadváha cca 40 kg odhadujem). V rezorte sa cítila ako doma, darmo, bola tam už štvrtýkrát. Pýtam sa jej, či zakaždým príde schudnúť. Odpovedá, že áno. Keďže sa však doma paradoxne vracia k svojim „bratwurstom“, kilá každý rok naberie späť. Pýtam sa, či sa doma riadi ajurvédskymi doporučeniami. Vraj nie, nebaví ju to a nemá na to čas. Pritom uvariť taký ajurvédsky Eintopf nie je nič časovo náročné. No, ale typická KAPHA :-).

Zhadzovanie nadbytočných kíl je asi najčastejší dôvod, pre ktorý za tebou ženy prichádzajú…

Kilá idú dole takmer vždy. Samozrejme, závisí to od toho, ako sú zákazníci schopní a ochotní urobiť vo svojom živote zmeny. KAPHA je pomalá, má svoje zlozvyky, ktorých sa ťažko zbavuje, PITTA je rýchlejší spaľovač, u VATY sa často stretávam ani tak nie s celkovou nadváhou, skôr je to vyšší viscerálny tuk. Naposledy mi prišli na konzultáciu dve kamarátky, obidve chceli schudnúť. Jedna typická KAPHA, druhá PITTA-KAPHA – hneď som vedela, že tá druhá bude chudnúť rýchlejšie, mala menej výhovoriek, viacej pohybu, lepšie spolupracovala. KAPHA mi dookola tvrdila, prečo to nejde – na vine je práca, deti, gény, manžel, ktorý nakupuje nesprávne potraviny….. haha – a ešte nezabudla dodať, že kamarátke sa chudne, keď nemá deti :-). Každopádne doporučené terapie pomohli aj v tomto prípade znížiť váhu a pani sa cíti omnoho lepšie, má viac energie, prestala používať výťah, má viac sebavedomia, je akčnejšia. Jednoducho pomocou ajurvédy sme zobudili lymfu, očistili telo aj myseľ a pomaly sa zbavujeme naučených zlozvykov.

tape-403586_1280

Akým spôsobom sa dá za pomoci ajurvédy schudnúť?

V ajurvéde neplatí všeobecné známe pravidlo „jedzte 5 porcií denne“. Ani to, že bez fľaše s vodou ani na krok. Platí, že naraz by sme mali skonzumovať len porciu, ktorá sa zmestí do dvoch dlaní. Človek často zje viac ako jeho telo potrebuje. Doporučuje sa pohyb, opäť to závisí od konštitúcie. V tomto smere musím povedať, že mnohým mojim žienkam pomohla práve stránka FITSHAKER (ženy sa prestali vyhovárať :-)).

Čo sa týka stravy, vhodné sú ľahké potraviny pre vyrovnanie ťažkej energie, tiež bylinky, ktoré naštartujú chudnutie – napríklad Triphala. Veľmi dôležité pri redukcii váhy je výrazné obmedzenie soli – ak už solíme, používame himalájsku soľ. Výrazne odporúčam obmedziť mliečne výrobky a lepok. Pri vypracovaní individuálneho jedálnička vychádzam z toho, aké mal človek stravovanie doteraz. Mnohí klienti mi sami povedia, že im stačí jesť len 3 x denne, niekto potrebuje aj desiatovať a olovrantovať. To isté platí pre raňajky. Učili ma mnohí výživári, že raňajky jednoducho musia byť. Hm, práveže nemusia.

Ľudia s nadváhou uprednostňujú hlavne sladkú, slanú a kyslú chuť – všetky tieto chute vedú k obezite. Pri režime chudnutia odporúčam ostré, trpké a horké jedlá – samozrejme, s ohľadom na konštitúciu. Často sa stretávam aj s problémom, tzv. „emocionálneho jedenia“, čo opäť vedie len k priberaniu. Okrem stravy sú vhodné terapie, ako masáže, joga, očistné ajurvédske techniky – napr. pôst, sauna. Aj pri očistných programoch platí, že čo jednému prospieva, druhému môže uškodiť.

V praxi sa mi však stalo už niekoľkokrát, že prišla ku mne žena na konzultáciu práve kvôli nadváhe a časom priviedla aj muža, ktorý síce nemal celkovo nadváhu, ale „viscerálny odpadkový kôš“, postavu pavúka. Orgány mal v horšom stave ako ona. Tým chcem povedať, že nesledujme len svoje prebytočné kilá, ale vážme si svoju telesnú schránku. To je to jediné, na čo sa predsa môžeme spoľahnúť celý život. A to, čo si dnes dáme na svoj tanier, ovplyvní zajtra náš výkon, náladu a naše vyžarovanie do okolia.

sri lanka evka2

 

Článok bol publikovaný aj na portáli Fitshaker, nájdete ho tu:

https://fitshaker.sk/ostre-trpke-horke-jedla-podporuju-chudnutie-ako-zhodit-pomocou-ajurvedy/